Bleach The Legendary Shinigami!
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Zasady cieniowania

+4
Knapol
Pinokio
Aidy
Zbir
8 posters

Go down

Zasady cieniowania Empty Zasady cieniowania

Pisanie  Zbir Pią Paź 01, 2010 10:39 pm

Główne zasady cieniowania

Robienie grafik może być dla wielu osób czymś co sprawia wiele radości. Satysfakcja z ładnie zrobionej grafiki np. Item’ ka ,która jest przez wszystkich chwalona jest z pewnością przeogromna. Niestety często nasze prace mogą być dość nieudane, a my możemy zostać wygwizdani za naszą porażkę. Aby uniknąć takiej sytuacji nasza grafika musi się czymś wyróżniać. W tym celu można ją ładnie pocieniować ... ,cóż za problem prawda ? Pewnie wiele osób tak by powiedziało ,niestety przy grafikach trzeba brać poprawkę na wiele aspektów. Chociaż wiele osób sądzi ,że jest to jedynie dobranie kilku dodatkowych kolorów po środku grafiki ,to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Aby poprawnie cieniować trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. W tym poradniku przedstawię Wam co robić gdy cieniujemy i czego się wystrzegać.

1. Czym są cienie
Pierwszą rzeczą którą powinniśmy omówić ,to co tak naprawdę oznacza cieniowanie.
Cienie na grafice oznaczają ,że występuje pewne źródło światła. Po pierwsze cieni nie robimy bez przemyślenia. Musimy zastanowić się z jakiego materiału będzie zrobiona nasza grafika i jakie będzie miała kształty. Przykładowo na kuli wykonanej z metalu ,cienie będą się rozchodziły równomiernie z jednego punktu (najprawdopodobniej światło padające na kulę będzie miało kulisty kształt) ,za to na koszuli której kształt nie jest jednolity cienie będą występowały w miejscach gdzie koszula jest zagięta.

2. Kierunek padania światła
Podstawową rzeczą o której powinniśmy pamiętać jest to ,że światło nie pada nigdy od dołu oraz centralnie naprzeciwko naszej grafiki. Zawsze jest to z góry ,pod jakimś kątem.

Zasady cieniowania Cieniowanie1

Taki sposób cieniowania jest najgorszą rzeczą którą można zrobić. Nigdy nie cieniujcie grafiki równomiernie od brzegu do środka bo po pierwsze taka sytuacja jest niemożliwa ,a po drugie tragicznie to wygląda.

Zasady cieniowania Cieniowanie2

Źródło światła może się znajdować u góry ,po prawej ,czy po lewej stronie oświetlanego obiektu ,a także światło może padać centralnie ,od tyłu lub od przodu ,lecz cały czas musi padać od góry!

3. Kolejność cieniowania
Już wiemy co znaczy pocieniować grafikę oraz w jaki sposób promienie światła powinny na nią padać. Teraz powinniśmy się zastanowić jak „rozłożyć” powierzchnie jasne ,a gdzie przyciemnić nieco kolory. Główna zasada jest taka:
-ciemne kolory powinniśmy rozłożyć w miejscach najbardziej oddalonych od padającego światła i tam gdzie to światło nie dociera
-jasne kolory mówią nam gdzie bezpośrednio padają promienie światła

Zasady cieniowania Cieniowanie3

P1- Do tej części światło nie dociera ,więc ta powierzchnia jest najciemniejsza
P2- Tutaj światło pada bezpośrednio ,więc ta powierzchnia jest najjaśniejsza
P3- Na tą część światło pada tylko w części ,więc nie jest tak jasna jak P2

UWAGA
W przypadku gdzie grafika jest w jednym miejscu wklęsła lub wypukła i jeżeli ta strona grafiki jest oświetlana przez źródło światła (np. słońce) ,nie będzie idealnie jasna. „Wystająca” część grafiki będzie tworzyła swój własny dodatkowy cień.
Zwróćcie także uwagę na to ,że krawędzie grafiki na powierzchniach oświetlonych są jaśniejsze (nie są to zwykłe czarne kontury)

4. Drobiazgi
Pojedyncze drobiazgi potrafią dodać grafice wiele uroku. Wypiszę tutaj kilka rad które mogą urozmaicić naszą grafikę:
- Kontury grafiki nie muszą zawsze być czarne. Czasem mogą one być nieco ciemniejszego koloru ,niż wnętrze grafiki
- W miejscu gdzie pada światło ,kontury można nieco wyjaśnić podobnie jak wnętrze grafiki
- W niektórych przypadkach (tam gdzie na to sobie pozwolimy) można zrezygnować z części konturów ,aby później znowu do nich powrócić
- Nie bój się bawić nasyceniem i odcieniami grafiki. Przykładowo kiedy chcesz pokazać że jakaś część rysowanego obiektu jest wyniszczona przez czas ,nasycenie kolorów będzie mniejsze niż zazwyczaj

Ostatnią rzeczą której powinniście się bezwzględnie trzymać jest cierpliwość. Kiedy coś nie wychodzi zróbcie to jeszcze raz! Nie poddawajcie się i nie kierujcie się ilością ,tylko jakością!

Written by Luminos

Poradnik napisany przeze mnie dawno dawno temu ,może komuś się przyda.
Zbir
Zbir
User
User

Join date : 26/09/2010

http://sonimul.deviantart.com

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  Aidy Sob Paź 02, 2010 5:12 am

Prosiłbym o podklejenie tego poradnika, bo może być przydatny.
Aidy
Aidy
Mega User!
Mega User!

Join date : 24/09/2010

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  Pinokio Sob Paź 02, 2010 7:15 am

No dobra robota przyda się grafikom Wink
Przyklejam!
Pinokio
Pinokio
Administrator
Administrator

Join date : 05/08/2010
Age : 29
Skąd : Częstochowa

https://btlsots.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  Knapol Sob Paź 02, 2010 11:25 am

Dziekuje ci za to napewno mi sie przyda. Jestem poczatkujacy w grafikowaniu xd Smile.
Dostajesz reputa odemnie.
Knapol
Knapol
Junior Admin
Junior Admin

Join date : 18/09/2010
Skąd : z Polski

http://btls.knopers.com.pl/

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  kubiczi123 Pią Paź 29, 2010 5:02 pm

o kurcze Masz repa xd
kubiczi123
kubiczi123
User
User

Join date : 27/10/2010

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  byakuyer Nie Mar 20, 2011 7:44 pm

Dzięki bardzo, dzięki poradniczkowi robię fajne grafy a nie plamy ! xD
byakuyer
byakuyer
Moderator
Moderator

Join date : 11/03/2011

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  kolosek Sob Mar 26, 2011 7:11 pm

e no dobryy no w kacu dobre grafy mi wychodza
kolosek
kolosek
User
User

Join date : 16/03/2011

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  Owersym Czw Kwi 14, 2011 8:30 am

Proszę o warna dla tego pana. Pierdolony kradnie poradniki z dblots.pl
Na DBL'u widziałem taki poradnik zrobiony on był chyba przez Raziela, aczkolwiek nie pamiętam. Pamiętam tylko to że ten poradnik widniał na stronie DBL'a i autorem był ktoś inny niż ten typ. A przecież wiadomo że na forum DBL'a 80% ludzi to graficy. Jeśli nic z tym nie zrobicie to będzie porażka. PLAGIAT PIERDOLONY!!!
Owersym
Owersym
User
User

Join date : 13/04/2011
Age : 30
Skąd : że znowu

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  Zbir Czw Kwi 14, 2011 7:53 pm

No więc zaczynamy liczyć liczbę twoich wpadek drogi Owersymie:
Fail nr 1 :
Nie jest napisane ,że poradnik jest napisany przez użytkownika "Zbir" ,tylko "Luminos" ,więc nawet nie miałeś podstaw ,żeby stwierdzić ,że to ja napisałem ... ,nawet jeżeli to jest mój poradnik. Dla tych co nieświadomych - nicki jakich używam to :
-Zbir
-Thug ( po angielsku Zbir)
-Luminos ( mój pierwszy kiedykolwiek wymyślony nick )
-Sonimul ( odczytajcie od tyłu i spójrzcie na poprzedni nick ... mało błyskotliwe ,ale potrzebowałem kiedyś na szybko wymyśluić nick Razz )
Fail nr 2:
Jeżeli za cholerę nie możesz sobie przypomnieć kogo to był poradnik ,to nie możesz kategorycznie powiedzieć ,że to był poradnik kogoś innego
Fail nr 3:
Na dblu nie ma prawie nikogo kto miałby jakiekolwiek pojęcie o pixelarcie ,więc zrobienie przez któregoś z nich poradnika ,który miałby ręce i nogi jest niemożliwe. W sumie ten poradnik ,też nie jest napisany w żaden nie wiadomo jaki sposób ,więc w sumie chyba nie powinienem się na ten temat wypowiadać ... raczej radzę zajrzeć do mojego nowego rozszerzonego poradnika o pixelarcie. Wracając do pixelartystów na dblu ... jest ich kilku. Kiedyś coś jeszcze udzielał się Yoh92 ,Sameyaro ... ,ale jego znacie pod innym nickiem ,czy np Mimie. Ale on raczej mocniejszy jest w stylu LSW.
Fail nr 4:
Prosisz administrację o warna dla mnie ,ale sam złamałeś 2 zasady komentowania. Po pierwsze wyzywałeś mnie ( obraza ) i przeklinałeś próbując pokazać swój brak dojrzałości i logicznego myślenia. 2 sprawa to fakt ,że w ogóle komentujesz tutaj. Zasadą komentowania w tym dziale jest ewentualne wytykanie błędów w poradniku ... ja też pisząc tego posta narażam się na dostanie kilku warnow ,ale nie mogłem powstrzymać się od 'publicznego' linczu psychicznego na twojej osobie.
Fail nr 5:
Wystarczyło tylko troszkę wprawić w ruch tą swoją mózgownicę ( bo zakładam ,że jednak coś tam w czaszce masz ) i domyślić się ,że ja też mogę siedzieć w grafice ,trudne? Link w moim profilu przekierowujący na moją oficjalną stronę na Deviant Arcie mógł ci to ułatwić ,ale Ty wolałeś nie narażać swojego mózgu na przegrzanie ... ahhhh myślenie bywa ciężkie ,nie?

PS Zapraszam do mojej strony z pracami ,link umieszczony i widoczny zarówno w profilu jak i tutaj ( taka mała planeta ) Smile
Zbir
Zbir
User
User

Join date : 26/09/2010

http://sonimul.deviantart.com

Powrót do góry Go down

Zasady cieniowania Empty Re: Zasady cieniowania

Pisanie  Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach